24 Kasım 2015 Salı

2014 Yılının Benim İçin En Önemli 2 Kitabı


Beyaz Kitaplık 2014 yılı boyunca tuttuğu veriler sayesinde hazırladığı 2014'ün en çok satan 100 kitabını kamuoyuyla paylaştı. 


Beyaz Kitaplık, 2014 Yılında En Çok Satan 100 Kitabı kamuoyuyla paylaştı. Yaşamını kaybetmiş yazarların kitaplarından, son döneme damga vurmuş yazarların kitaplarına kadar bir çok değişik türde kitap 2014 Yılında En Çok Satan 100 Kitap listesinde yer almayı başardı.

Ben de bu listede yer alan ve beni en çok etkileyen iki kitabın değerlendirmesini yapacağım.

2014 Yılında En Çok Satan 100 Kitap listesine ulaşmak için tıklayın.
Allah De Ötesini Bırak - Uğur Koşar - Destek Yayınları 

Destek Yayınlarından çıkan Allah De Ötesini Bırak kitabı Uğur Koşar’ın ilk kitabı. Kitap bu yıl 600 binden fazla satarak 2014 Yılının En Çok Satan Kitabı olmayı başardı. Uğur Koşar’a nasıl bir şey bestseller olmak sorusu sorulduğu zaman ‘‘ Zaten ilk kitabımın adı üzerinde: ‘Allah De Ötesini Bırak’. Biz Allah dedik ötesini bıraktık. Kitapları herkes birbirine tavsiye ediyor. Bu parayla, reklamla olacak şey değil.’’ demişti. Gerçekten de öyle. Kitabın 600 binin üzerinde satmasının sebebi reklam değil. Kitabı alan herkesin kitabı bitirerek terapiye girmiş gibi rahatlayarak ve sonrasında başkalarına önermesi sonucu kitap 600 binin üzerinde sattı. 

Bu kitap, hayatımla ilgili dönemeçlerin olduğu değişimleri yaptığım bir zamanda karşıma çıktı. Kalplerimizi nasıl kararttığımızı ve aydınlatacağımızı anlattığı için kitabı okuduktan sonra bir çeşit aydınlanma yaşadım. Psikolog Cavidan Ebru Kızıl’ın dediği gibi ‘Uğur Koşar bu kitapta sana herkes gibi Allah'ı anlatmıyor. O'nu adeta hissettirip yaşatıyor!’’ Eğer dünya dertlerinden uzaklaşıp Allah'ı hissetmek istiyorsanız bu kitabı okumanız gerekiyor.

Kitabın kendi tanıtımına ulaşmak istiyorsanız eğer tıklayın.Deliduman - Emrah Serbes - İletişim Yayınları 

İletişim Yayınlarından çıkan Deliduman kitabı Emrah Serbes’in yayınlanan 5. kitabı. Deliduman, 2014 Yılının En Çok Satan 100 Kitap listesinde 6. Sırada yer almış.

Emrah Serbes katıldığı bir programda yeni kitabının ismini ''Hürriyetleri için öksüren çocuklar'' olacağını söylemişti. Ben o zaman bu kitabın ismini çok beğenmiştim. Çünkü Gezi döneminin çocuklarını anlatıp, o zaman direnenleri resmetmek isterken, o dönemde ilk defa bir eylemde yer alıp, ilk defa özgürlükleri için direnen çocukların gaz yiyip öksürmelerine gönderme yapıyordu. Oysa kitap çıkınca öğrendik ki kitabın ismi Deliduman. 


Kitap çıkmadan önce zaten tartışmalar çıkmaya başlamıştı. Hem değişen isim nedeniyle hem de Gezi’den dolayı. Kendini Gezi ruhuna ait hissedenler Gezi’yi anlatacak diye beklentiyi büyütürken, aynı zamanda Gezi’yi anlatıp para kazanacağından dolayı bunu Gezi ruhuna aykırı buldular. Bu yüzden kitap daha çıkmadan bir çok tartışmalara sebep oldu ve sonuç olarak yıprandı.


Emrah Serbes’in kitabı edebi açıdan oldukça değerli bir kitap. Kitabın kahramanları olan Çağlar ile Çiğdem hikayesini basit bir şekilde anlatsa herkesin beğeneceği bir kitaptı. Fakat Gezi'yi anlatan kitap diye çok büyütüldüğü için beklentilerin altında kalması vasat yorumlarına yol açtı veya Geziden para kazanılması başlı başına Gezi ruhuna aykırı olduğu için. Ya da her ikiside.

Kısacası kendinizi bu durumlardan soyutlayarak okuduğunuzda oldukça beğeneceğiniz bir kitap.

Kitabın kendi tanıtımına ulaşmak istiyorsanız eğer tıklayın.

Kadir Has Üniversitesinin kütüphanesine gidip, kütüphane yetkilileriyle konuştuğumda Beyaz Kitaplık'ın kamuoyuyla paylaştığı listenin doğru olduğunu gördüm. Geçen yıl kütüphaneye alınan Allah De Ötesini Bırak ve Deliduman kitaplarının sürekli ödünç alındığını ifade ettiler. Kitaplarının kodlarını alıp kitap yerlerini kontrol etmeye gittiğimde birisinin Allah De Ötesini Bırak kitabını ödünç aldığını gördüm.
Hiç yorum yok: