28 Şubat 2017 Salı

Web'de Etkili Arama Yapmanın İpuçları


1) Doğru arama moturu kullanmalısınız. Arama yapmaya başlamadan önce, ilk olarak aradığınız şeye en uygun siteyi seçmeniz gerekmektedir.

2) Yazım yanlışlarını düzelten arama motorlarını tercih edin.

3) Web dostu kelimeler seçin. Arama motorları girdiğiniz kelimeleri Web'deki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Örneğin, başım ağrıyor yerine, baş ağrısı ifadesini kullanın.

4) Tam ifade ile arayın. İfadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın: "[herhangi bir kelime]". Tırnak işaretleri ile arama yapmanın bazı ilgili sonuçları hariç tutabileceğini unutmayın. Örneğin, "Alexander Bell" ifadesi arandığında, Alexander G. Bell ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

5) Açıklayıcı kelimeler kullanın. Kelime ne kadar kendine özgüyse alakalı sonuç alma olasılığınız da o kadar artar. Örneğin, ünlülerin telefon melodileri muhtemelen ünlülerin melodileri ifadesinden daha iyi sonuç getirir.

6)  Sonuçlarınızda görmek istemediğiniz belirli öğeleri (örneğin, bir yemek tarifindeki malzemeler) vurgulamak için eksi işareti kullanabilirsiniz.

7) Sonuçlarınızda görmek istediğiniz belirli öğeleri vurgulamak için artı işareti kullanabilirsiniz.

Kaynakça:

http://www.heweso.com/newsdetails/55/internette_dogru_ve_yerinde_arama_nasil_yapilir.html

https://www.google.com/intl/tr/insidesearch/tipstricks/all.html

Hiç yorum yok: