24 Mayıs 2017 Çarşamba

Robots Become Coworkers


Türk Dil Kurumu robotu, ”Belirli bir işi yerine getirmek için manyetizma ile kendisine çeşitli işler yaptırılabilen otomatik araç” olarak tanımlamaktadır.

Britannica Ansiklopedisi’nin tanımına göre ise “Görünüş olarak insanoğluna benzesin benzemesin, otomatik olarak çalışan her makine robottur”.

Bu tanımlara göre evimizde, iş yerimizde ve birçok mekanda robotlar yer almaktadır. Zaten yapay zekaya sahip öğrenebilen robotlar sayesinde fabrikalarda insansız üretim gerçekleşiyor.

Yüzyıllardır robota benzer yapılan makineler, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar sonunda artık gerçek anlamda hayatımızda yer alıp yanımızda yer almaya başlıyor. 2017 yılı itibariyle robotlar üretim hattının çok ötesinde bir dizi iş rolüne istihdam edilmeye başlanıyor. Duyguları okuyabilen ve konuşabilen sosyal robotlar bu duruma örnektir.

Yıkıcı teknoloji terimini icat eden Clayton M. Christensen yeni teknolojiyi iki kategoriye ayırıyor: sürdürebilir ve yıkıcı. Sürdürebilir teknoloji, halihazırda kurulmuş bir teknolojinin aşamalı iyileştirmeleridir. Yıkıcı teknoloji ise, mevcut durumda baskın bir şekilde var olan bir teknolojiyi, ürünü ya da iş yapış tarzını bir daha kullanılmamacasına kenara bıraktıran yenilik, ürün ya da hizmettir. Robotlar bana göre, tamamen yeni bir endüstri yaratan çığır açan bir üründür.
Artık gelişmiş robotlar, yapay zekâ, makinelerin birbiri ile iletişimi, sensörler ve kumanda aygıtlarındaki hızlı gelişme sayesinde insanüstü duyular, beceriler ve zekâ kazanıyor. Giderek daha yetenekli olan robotlar işlerimizi üstlenebilirler.

Robotların araştırmalar ve yatırımlar neticesinde daha ucuz, daha becerikli ve daha güvenli bir hale getirilmesinin ardından; üretim, bakım, temizlik gibi birçok alanlarda insan emeğinin cazip bir yedeği olarak ya da olmaktan çıkıp insanın yerini almaya başlıyor. Zaten botlar sayesinde çağrı merkezinde çalışan insanlara ihtiyaç kalmayacak. Botlar hem insanlarla hem de kendi aralarında iletişim kurabilecek. Birçok iş botlar ve robotlar sayesinde insan olmadan devam edebilecek. Robotların iş hayatında daha fazla yer almasıyla insanın tüm işlerini yapabilecek bir hale mi gelecek? Ben buna katılmıyorum. Robotlar bütün işlerin yerini alamazlar. Robotlar yüzünden bazı meslek gruplarında insana gerek kalmayacak ve tamamen robot egemenliği olacak ama bunun sayesinde yeni meslek grupları ortaya çıkacaktır. Bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer teknolojiler birçok mesleği öldürdü fakat yerine başka meslek grupları doğurdu.

Sonuç olarak, 2017’de robotların daha fazla iş hayatımızda yer almasıyla birlikte iş yapış tarzı değişecektir. Robotlar yüzünden birçok meslek grubu ölecek yerine başka meslek grupları doğacaktır. Robotların gelişmesi ve hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte sıkıcı, tekrarlanan ve tehlikeli işleri tamamen robotlar yapacaktır. Bu yüzden insanlar daha ilginç ve değerli işler yapmaya başlayacaklardır. Robotların ekonomide de bize birçok katkı olacaktır. Robotlar sadece iş hayatımızı değiştirmeyecek, eğitim-öğretim hayatımızı da değiştirecek. Bazı meslek gruplarının daha ön plana çıkmasıyla ona göre eğitim-öğretim verilecektir. Ayrıca robotların bizim duygularımızı hissetmeye ve bizle konuşmaya başlamasıyla birlikte onlarla duygusal yakınlık kuracağız. İnsanlar olarak robotlara veya diğer şeylere karşı doğuştan gelen bir korkuya sahibiz. Ama tarih birçok korkumuzun gereksiz olduğunu gösterdi. Robotlar kısa zamanda bu korkumuzunda gereksiz olduğunu ve bizim için çok önemli olduklarını bizlere göstereceklerdir.


Kaynakça:

http://www.robotpark.com.tr/Robot-Tanimi

Hiç yorum yok: